Türkçe
Gamereactor
makaleler

2023, Büyük Oyun Gecikmelerinin Yaşandığı Başka Bir Yıl Olacak mı?

Bu yıl bazı büyük sürümler göreceğiz, ancak kaç tanesinin gerçekten piyasaya sürüleceğini görmemiz gerekecek.

HQ

2022, Elden Ring, God of War: Ragnarök, Stray ve çok daha fazlası gibi inanılmaz derecede iyi karşılanan bazı oyunlar üretmeyi başarırken, çok daha büyük isimlerin piyasaya sürülmesini görmek gerekiyordu. Starfield, Redfall ve Hogwarts Legacy'nin geçen yıl büyük çıkışlarını yapmaları gerekiyordu, ancak boşuna.

Elden Ring, Horizon Forbidden West ve God of War: Ragnarök gibi 2022'nin en ağır toplarının bile ilk çıkış tarihleri 2021'di. Nihayet pandemi döneminden çıkarken ve genel olarak dünyada biraz daha istikrar görmeyi umarken, oyunlarımızda daha sağlam çıkış tarihleri alıp alamayacağımızı veya başka bir oyunun bir yıl olmasa da birkaç ay ertelenip ertelenmeyeceğini merak edip etmeyeceğimizi merak etmeliyiz.

Bu biraz zor olsa da, kısa cevap, 2023'ün gecikmeler için ne kadar kötü olacağını tam olarak söyleyemeyeceğimizdir. Oyun geliştirmeyle ilgili, yalnızca bir oyun üzerinde çalışan ekibin bir parçası olsaydınız bileceğiniz pek çok bilinmeyen faktör vardır. Oyunların lansman tarihlerine ulaşamamasına neden olabilecek öngörülemeyen durumlar da vardır.

Bu bir reklamdır:

Bununla birlikte, sadece omuz silkmek ve asla bilemeyeceğimizi söylemek tatmin edici olmayacağından, iyimser bir uzuvla çıkacağım ve büyük ölçüde, bu yıl dört gözle beklediğimiz büyük oyunların iyi olması gerektiğini söyleyeceğim. Bunun birkaç nedeni var, en bariz olanlarından biri, belirtildiği gibi, bu yılki büyük oyunların çoğunun 2022'de piyasaya sürülmesi gerekiyordu. Bu nedenle, örneğin Redfall'un çıkış tarihi hakkında bildirilen dahili tepkiler olsa da, böyle bir oyunun 2024'e uçtuğunu görmek oldukça şaşırtıcı olurdu.

Ayrıca, oyun geliştirmenin pandemi döneminden artık çıkmaya başladığımız gerçeği de var. COVID'in sonuçları bir süre daha tüm dünyada görülmeye devam edecek, ancak umarım en çok etkilenen oyunlar ve stüdyolar şu anda iyileşme sürecindedir ve vaat edilen çıkış tarihlerine ulaşma konusunda daha iyi bir şansa sahip olacaklardır.

Dahası, artık pek çok stüdyo kesin bir çıkış tarihi sözü verme fikrinden her zamankinden daha fazla vazgeçiyor gibi görünüyor. Starfield'ın 2 Temmuz 2023'te satışa sunulacağını söylemek yerine, Bethesda ve Xbox kartlarını göğüslerine inanılmaz derecede yakın tuttular ve bize 2023'ün ilk yarısının belirsiz çıkış penceresini verdiler.

Bu sadece bir oyunu aceleye getirmek için daha az baskı olduğu anlamına gelmez, aynı zamanda bir stüdyonun belirli bir yılda herhangi bir zamanda piyasaya sürme özgürlüğüne sahip olmaları nedeniyle bir oyunu tekrar geri itmek zorunda kalma şansını da azaltır. Geliştirme tamamlanmaya yaklaştıkça, daha somut bir tarihin meyve verdiğini görebiliriz.

Bu bir reklamdır:

Bu nedenlerin çoğu, 2023'ün daha az gecikmeyle gölgelenen bir yıl olduğuna işaret etse de, "2023 sürümü" rozetini gururla taşıyan birçok oyun var, bu da neredeyse kesinlikle görmek için bir süre beklememiz gereken birkaç aykırı değer olacağı anlamına geliyor.

Soğuk gerçek şu ki, oyun geliştirme çok değişti ve şimdi bir oyun için çalışma başladıysa, bu bir sonraki konsol nesli için olurdu. İddialı AAA oyunlar yapmak için o kadar çok çaba harcanıyor ki, bazen vaat edilen bir çıkış tarihini karşılayamıyorlar, bu da tüketicilerin kendilerine yalan söylenmiş gibi hissetmelerine veya çok fazla pazarlama gördükleri bu oyunun ne zaman piyasaya sürülmeye hazır olacağı konusunda karanlıkta kalmalarına neden olabilir. Ve bu nedenle, bu yıl işler 2022'de olduğundan daha umutlu görünse de, 2023'ün gecikmelerin olmadığı mükemmel bir oyun yılı olacağını ve karanlıkta sadece güneş ışığı ve gökkuşaklarının büyük bir çekim yapacağını söylemek, ancak 2022'nin dolu olduğu kadar büyük gecikmeler görmeyeceğimiz konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimserim.Sonraki içerik yükleniyor