Türkçe
Gamereactor
donanım

Asus Rog Swift OLED PG27AQDM 27"

Conny, geçen hafta Asus'un en yeni oyun monitörüne salya akıtıyor. İşte kararı...

HDR ve 4K çözünürlüğe sahip bir TV alma adımı büyük bir adım gibi gelse de, kişisel olarak benim için daha da büyük bir sıçrama oldu. Bu, bir OLED TV aldığımda ve LG'nin popüler C modeli eve indiğinde yepyeni bir dünya açıldı. Birdenbire renkler doğru geldi ve sonra tabii ki siyah aslında siyahtı, gerçekten. Bugün görüntü kalitesi konusunda çok seçici hissediyorum ve OLED olmayan bir ekrana baktığımda, bir şeylerin yanlış olduğunu hissediyorum.

Asus'un yeni monitörü ile nihayet ilk OLED bilgisayar ekranımı denememin zamanı geldi ve bunun bir sorun yarattığını fark etmem uzun sürmüyor. Yine de saf bir lüks sorunu. Çünkü birkaç yıldır kullandığım diğer monitörlerim, performanslarından çok memnun olmama rağmen artık çok kötü hissettiriyor.

Çünkü buradaki resim elbette son derece iyi. Ama bunu bir kenara bırakalım ve doğru uçtan başlayalım. Eve bu tür bir alet getiren herkes, bir şeyi paketinden çıkarma hissinin tüm deneyimin bir parçası olduğunu bilir. Burada ambalajın açılmasını özellikle benzersiz kılan hiçbir şey yok, ancak birlikte verilen kabloların küçük bir çantada olması gibi basit bir ayrıntıyı takdir edebiliyorum. Daha sonra, ekranın en dar noktasında, bir köşeyi kırma korkusuyla dokunmanın neredeyse çok korkutucu olduğu ekran tasarımına hızla atlıyoruz. Neyse ki, iyi inşa edilmiş ve lüks hissettiriyor. Altta bir sürü bağlantı noktası buluyoruz; iki HDMI, bir Displayport ve ekranı bir USB bağlantı noktası üzerinden bilgisayarınıza bağlayabilir ve böylece ekranda iki bağlantı noktasına sahip küçük bir hub elde edebilirsiniz. Burada da bir USB-C bağlantı noktası görmek isterdim. Son olarak, kulaklıklar için bir soket de var ve ekranda yerleşik hoparlör yok, ancak ekranlar söz konusu olduğunda bu hiç umursadığım bir şey değil.

ROG Strix OLEDROG Strix OLED

Tasarımla ilgili gerçekten sevmediğim tek şey standı. Elbette yumuşak bir dönüşe izin veriyor ama plastik, beceriksiz ve çok lüks değil. Cep telefonunuzu yerleştirebileceğiniz küçük bir yuva var ama ne yazık ki taban biraz fazla büyük geliyor. Bununla birlikte, standın kendisi dönme, eğilme ve kaldırma söz konusu olduğunda çok iyidir. Kabloları çekebileceğiniz küçük deliğin biraz daha yükseğe yerleştirilmesini isterdim, ama bu sadece küçük bir ayrıntı. Ekranı döndürmek, eğmek, yükseltmek ve alçaltmak harika çalışıyor. Ayrıca, net arayüzde gezinmek için kullanılan küçük kolun, düğmelerin tıklamayı berbat hale getirdiği denediğim birçok ekrandan çok daha iyi olduğunu belirtmek isterim. Yazılım indirmek ve tüm bunları bilgisayar faresi aracılığıyla yönetmek de mümkündür, bu da herhangi bir nedenle oradaysanız ve daha sık değiştirirseniz tercih edilebilir.

Bu bir reklamdır:

Tasarımla ilgili konuşmayı tamamlamak için, ekranın arkasında ışığı değiştirebileceğiniz büyük bir logomuz var. Hoş ve lüks bir izlenim veriyor, ancak arka tarafı aydınlatmak söz konusu olduğunda gerçekten önemli bir işlevi yerine getirmiyor.

ROG Strix OLED

Bir OLED ekranın resminden bahsetmek en çok istediğiniz şeydir, bir dizi teste baktıktan, film izledikten ve oyun oynadıktan sonra, bekleyebileceğimiz her şeyi elde ettiğimize şüphe yok. Siyahlık (elbette) mükemmel, renkler harika. Küçük dezavantajlar var mı? Evet, her zaman daha fazla parlaklık isteyebilirsiniz ve yazmak için bu ideal ekran değildir. Sonuçta, öncelikle oyun oynamak için bir ekran ve 240 Hz'de olması gerektiği kadar pürüzsüz ve güzel. Yine de belirtmekte fayda var, bu kare hızına yalnızca Ekran bağlantı noktası üzerinden ulaşılıyor, çünkü HDMI aracılığıyla 144 Hz ile sınırlıdır ve iki HDMI bağlantı noktası da 2.0'dır. Ancak ekranın çözünürlüğü 1440p olduğundan, esas olarak HDMI üzerinden bir konsol bağlamayı düşünüyorsanız, sınırlasa bile gerçekten önemli değil.

0,03 ms tepki süremiz (GtG) var ve Asus'un iddia ettiği şey ekranın en büyük satış noktası: dünyanın ilk "parlak OLED" ekranı. Parlak yüzey, görüntünün parlaklığını ve algısını artırır ve Wallpaper Engine aracılığıyla animasyonlu bir ekran koruyucuyu çalıştırmak kadar basit bir şey, neredeyse üç boyutlu derinlik sağlar. Son birkaç yıldır bir OLED TV'de oynamasına rağmen, bir oyunu veya filmi farklı bir ekranda karşılaştırmak ve bir OLED ekranda siyahların ve renklerin ne kadar etkileyici olduğuna şaşırmak bugün bile biraz gerçeküstü bir duygu. İnanılmaz derecede şımarık oluyorsunuz ve başka bir şeye bakmaya gittiğinizde siyahlığa ve muhteşem renklere alışmak zor.

Bu bir reklamdır:
ROG Strix OLED

Asus ayrıca ekranı serin tutmak ve bazı insanların hala formatın en büyük dezavantajı olduğunu düşündüğü yanmayı önlemek için bir dizi teknolojiyi bir araya getirdi. Tabii ki, tüm bu özelliklerin arkasındaki teknoloji, gerçekten deneyimlediğiniz bir şey değil. Ama en azından yanma riskinin en aza indirilmesi sizi güvende hissettirir.

Fiyat açısından diğer OLED ekranlarla karşılaştırırsanız, kesinlikle biraz daha ucuza modeller var. Ancak bu segmentteki fiyatların genel olarak oldukça benzer olduğunu ve farklı ekranların özelliklerini karşılaştırmanız gerektiğini söyleyebilirim. Buradaki özellikler veya görüntü hakkında söylenecek pek bir olumsuz şey yok. Elbette, ayak biraz fazla büyük hissediyor ve kişisel olarak daha büyük bir boyutta da mevcut olmasını diliyorum ama bu, bu ekranı hiçbir şekilde daha da kötüleştirmiyor. Sonuç olarak, harika bir ekranımız var ve Fredrik'in Samsung Odyssey G6 incelemesinde söylediği gibi: Bu ekranların fiyatı birkaç bin dolar düştüğünde, yüksek fiyat etiketi kesinlikle birçokları için olabilecek pahalı bir engel olarak kalmıyor. Ardından, elbette, böyle bir ekran bir satın alma işlemi için daha da alakalı hale gelir. Çünkü OLED ile bir kez şımartıldığınızda, görüntü kalitesi açısından başka hiçbir şey yaklaşamaz.

09 Gamereactor Turkey
9 / 10
+
Harika renkler ve siyahlar, Displayport üzerinden 240 Hz, harika menü kontrolleriyle akıcı arayüz, inanılmaz tepki süresi
-
Ayak çok büyük geliyor, görüntü güncellemesi HDMI ile sınırlı
overall score
ağ puanımız. Seninki kaç? Ağ puanı, ülke puanlarının ortalamasıdır.

İlgili metinlerSonraki içerik yükleniyor