Türkçe
Gamereactor
makaleler

Bu nesil oyun nihayet başladı mı?

Bu nesil için gerçekten yavaş bir başlangıç oldu, ama şimdi yarı yoldayız ve işler nihayet toparlanıyor gibi görünüyor...

HQ

PlayStation 5 ve Xbox Series X/S, pandeminin başlangıcında piyasaya sürüldü ve bu da donanım kullanılabilirliğinden oyun geliştirmeyi engellemeye kadar çeşitli sonuçlar doğurdu. İkincisi o zamandan beri bir daha asla eskisi gibi olmadı ve birçok insan evde çalışmaya alıştı ve birçok yerde fiziksel bir işyerine dönme konusunda isteksizlik oldu - birçok şirketin gelişimi daha verimli hale getirdiğini iddia etmesine rağmen.

Buna ek olarak, şu anda canlı hizmetler olarak bildiğimiz şeyin patlamasına da sahibiz. Herkesin ihtiyaç duyabileceğinden daha fazla içeriğe sahip, en az bir yıl oynamamız için tasarlanmış, büyük miktarda kaynak gerektiren ve büyük ölçüde dokunulmamış oyunlarla sonuçlanan devasa oyunlar (bu oyunlardaki içeriğin çoğu, oyunu satın alanlar tarafından asla kullanılmaz). Ardından, Nintendo'nun da yakın zamanda itiraf ettiği gibi, günümüzün ileri teknolojisinin oyun geliştirmek için gereken kaynakları önemli ölçüde artırdığı gerçeğini de ekleyebiliriz.

Bu nesil oyun nihayet başladı mı?
Pandemi ve canlı hizmet, çorak bir nesle katkıda bulundu.

Peki, bu bir kıyamet ve kasvet kroniği mi? Hayır, hiç de değil, aslında tam tersi. Sadece neden bu şekilde akıl yürüttüğümün temelini oluşturmak istiyorum. Özetlemek gerekirse, çok az kişi bu neslin gerçekten kötü bir ilk yarısını geçirdiğimizi iddia edebilir. Büyük oyunlar sadece az olmakla kalmadı, aynı zamanda yeni neslin donanımı için optimize edilmedi ve büyük ölçüde PlayStation 4 (Sony'nin yarısının henüz yükseltmediğini belirttiği yer) ve Xbox One için piyasaya sürüldü.

Bu bir reklamdır:

Kısacası, son dört yıla baktığımızda, konsollar için resim, niceliksel olarak (bağımsız oyunların olası istisnası dışında) veya niteliksel olarak mutlu değil ve çok azı, canlı hizmet trendinin ardından üzerimize gelen mikro dönüşümlerin/sezon geçişlerinin miktarı konusunda gerçekten heyecanlı görünüyor. Ama... dediğim gibi bir kıyamet ve kasvet köşesi değildi. Çünkü bence her şey daha iyiye doğru değişmek üzere.

Bu nesil oyun nihayet başladı mı?
Sony, 2019'dan bu yana ilk kez Tokyo Game Show'a katılıyor. Belli ki bu karar için bir sebepleri var.

Yaz mevsimi ve oyun dünyası temelde durma noktasına gelmişken, gerçekten heyecan verici bir sonbahar bizi bekliyor. Microsoft, geçen ay gerçekten güzel bir Xbox Games Showcase geçirdi ve Gamescom'a da odaklanıyor. Sadece bir ay sonra, Nintendo ve Sony, Sony'nin de kendi büyük etkinliğine sahip olacağı ve Aralık ayında PlayStation'ın 30. yılını kutlayacağı tahmin edilen Tokyo Game Show için hazır.

Ve hiç şüphe yok ki Sony'nin boru hattında oyunları var. Bend, Sucker Punch ve Naughty Dog gibi stüdyolar henüz PlayStation 5 için yeni bir oyun yayınlamadı ve diğerleri için gelecek yıl (Sony'nin 1 Nisan 2025'ten önce en büyük serilerinde yeni oyun olmadığını belirttiğini biliyoruz) son sürümden bu yana üç yıl geçmiş olacak. Buna ek olarak, Sony'nin PlayStation 5'in yeni ve daha güçlü bir versiyonuna sahip olduğuna dair birçok gösterge var ve bu elbette neden ihtiyacımız olduğunu gösteren bir oyunla piyasaya sürülmesi gerekecek. Elbette, PlayStation oyuncularının alıştığından daha kuru bir sonbahar olabilir, ancak çok şey olacak, çok fazla konuşma olacak - ve sonra Astro Bot ve Lego Horizon Adventures (ayrıca Switch'e geliyor) var.

Bu bir reklamdır:
Bu nesil oyun nihayet başladı mı?
Hem PlayStation hem de Nintendo oyuncuları, bu yılın sonlarında daha benzersiz bir Horizon macerasını dört gözle bekleyebilirler.

Öte yandan Nintendo, son bir yıldır bize çoğunlukla uydurma hurdalarla besleniyor, ancak resmi olarak köşede yeni bir konsolları olduğunu ve şimdiden burnumuzun dibinde Metroid Prime 4: Beyond salladıklarını biliyoruz. İnsanlar Nintendo'nun tek başına durduğunu ve başkalarıyla rekabet etmediğini söylemeyi seviyor, ancak günün sonunda birçok insan bir Switch 2 mi yoksa başka bir şey mi satın alacağına karar veriyor. Nintendo'nun da iyi oyunlara sahip olması gerekiyor ve piyasaya sürüldükten sonraki aylarda yeni bir 3D Mario (veya muhtemelen Mario Kart 9 ) olmazsa çok şaşırırım. Ayrıca, The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom, Super Mario Party Jamboree ve Mario & Luigi: Brothership ile yüklüyorlar - bu nedenle Switch sahipleri harika bir sonbahar geçirecekler.

Xbox sahiplerinin bile nihayet mutlu olmak için bir nedeni var. Microsoft'un büyüklüğü ve yetenekleri göz önüne alındığında, 2022'den bu yana makul olmayan uzun bir kuraklığın ardından işler toparlanmaya başlıyor. Son zamanlarda, Senua's Saga: Hellblade II geldi ve sonbaharda, Game Pass'e dahil olduğu göz önüne alındığında yarım düzine kişi tarafından oynanacak olan Call of Duty: Black Ops 6 'nin yanı sıra Avowed, Microsoft Flight Simulator 2024 ve Indiana Jones and the Great Circle üçlüsünü dört gözle bekleyebiliriz. Ayrıca 2024'te Castle Crashers 'den ilham alan Towerborne, ardından Fable ve South of Midnight ile 2025 ve muhtemelen Gears of War: E-Day, Perfect Dark ve State of Decay 3 'den en az ikisi için bir dava açmak istiyorum. Ardından, PlayStation 5'e de gelecek olan ve konsol grafikleri için çıtayı yükseltmeye yardımcı olacak Doom: The Dark Ages var.

Yıllarca süren söylentiler ve spekülasyonlardan sonra, Indiana Jones and the Great Circle 2024'ün sonlarında vizyona girecek.

Ve bu, yakın gelecekte Star Wars Outlaws, Visions of Mana, Sonic X Shadow Generations, Life is Strange: Double Exposure, Assassin's Creed Shadows, Monster Hunter: Wilds, Wuchang: Fallen Feathers ve tabii ki Civilisation VII gibi yakın gelecekte harika oyunlarla dolup taşan üçüncü taraf oyunlardan bahsetmiyorum bile. Sadece birkaçını saymak gerekirse.

Kısacası, yavaş ve sıkıcı bir nesil oldu (nispeten konuşursak, son ve önceki nesillerin neye başladığına bakın ve göreceksiniz) ve bir konsept olarak konsola yönelik tehditler artıyor. Ancak şu anda bir tür geri dönüşün eşiğinde olduğumuzu gösteren çok şey var. Önümüzdeki yıllarda, aralarından seçim yapabileceğiniz daha ilginç projelerle bir oyuncu olmak çok daha eğlenceli olacak. Ve bu önümüzdeki aydan itibaren geçerlidir.Sonraki içerik yükleniyor