Türkçe
Gamereactor
incelemeler
Starfield

Starfield

Bethesda'nın 25 yılı aşkın bir süredir ilk yepyeni oyun serisinde nihayet uzayı keşfetme zamanı. Uzay macerasının vaadini yerine getirip getirmediğini kontrol ediyoruz...

HQ

Dini bir fanatik olmalı mıyım? Üzerinde deney yapılmış ve kanında uzaylı DNA'sı olan bir kişi mi? Ya da belki yıldızların arasında bir yerde lüks bir evim var? Karakterinizi Starfield içinde oluşturmak güçlü bir karar gibi geliyor. Yüzlerce saatlik uzay maceraları için kim olmak istediğime şimdi ve burada karar veriyorum ve aralarından seçim yapabileceğim birçok seçenek var.

Starfield 'deki çevresel çeşitlilik, şimdiye kadar oynadığım diğer tüm RPG'leri gölgede bırakıyor.

Sonunda, 80'lerin rock'çısı ve 70'lerin maceracısı özelliklerine sahip bir insan buldum ve kendimi tatmin hissettim. Kendi kendime düşünüyorum da, bu sefer Bethesda'nın rol yapma oyunlarında yaptığımdan daha fazla hikayeye odaklanmaya çalışacağım ve maceraya başlayacağım.

Bethesda'nın maceralarını oynamanın her zaman özel bir yanı vardır. Onlar gibisi yok. Elbette, neredeyse aynı özgürlüğe sahip iyi yazılmış ve devasa rol yapma oyunları var, ancak bunun yerine üretim değerleri tamamen farklı bir seviyede. Bu nedenle, bir madenci olarak ilk adımları atmak yarı büyülü hissettiriyor, kaderin kahramanım için başka planları olduğu için elbette çok uzun sürmeyecek bir kariyer.

Bu bir reklamdır:

Beni karşılayan şey, daha önce konsolda oynadığım diğer Bethesda oyunlarından daha iyi akan çok güzel, son derece ayrıntılı bir oyun dünyası. Dahası, dövüşün bile kusursuz bir şekilde tasarlandığını anlamam uzun sürmüyor. Elbette, özünde hala bir rol yapma oyunu (saldırılarınızın ne kadar hasar verdiğini anında görmek için görünür sayıları bile seçebilirsiniz), ancak ister çılgınca ateş ediyor olayım, ister masum bir uzay korsanını baltayla boynundan bıçaklamaya çalışsam da, gerçekten iyi bir aksiyon oyunu gibi geliyor.

Kısacası, çok iyi bir ilk izlenim. Başlangıçta, temelde size anlatmayı atlamaya karar verdiğim kampanyaya odaklanma planına bağlı kalmayı başardım. Bu kısmen sizi spoiler'dan kurtarmak için ve kısmen de ana hikayenin Bethesda'nın kreasyonlarındaki kadar önemsiz olduğu rol yapma oyunları olmadığı için. Harika ve iyi yazılmış, ancak burada ana hikayeyi bir saniye bile oynamadan harika maceralar yaşayabilirsiniz. Ama zaten yaklaşık iki saat oynadıktan sonra beni bekleyen çok sayıda görev ve görev listem var. Yaşlı bir adam dev New Atlantis kentindeki ağaçlardan bahsediyor, gecekondu mahallesindeki bir kişi birinin elektrik çaldığından şüpheleniyor ve başka biri uzak bir gezegeni taramamı istiyor.

Bethesda oyunlarını bilenler, görevlerin genellikle şaşırtıcı derecede uzun ve iyi yazılmış olduğunu bilirler ve kısa süre sonra kendimi başka şeyler lehine ana kampanyayı duraklatırken buluyorum. Olasılıklar yarı sonsuz hissettiriyor. İnecek çok sayıda gezegen var, ziyaret edilecek çok sayıda uzay istasyonu var ve en çok yaşanılan dünyaların dışındaki alan trafikle dolu. Bazı gemiler dost canlısıdır (dost olmak isteyip istemediğiniz elbette size kalmış), diğerleri ise korsandır, bu da genellikle Star Wars yerine Star Trek ile karşılaştıracağım savaşlara yol açar. Geminizin her bir yönünün ne kadar enerjiye sahip olduğunu ayarlayan parametreler arasında hareket edersiniz ve tarzınıza uyacak şekilde yenilerini de edinebilirsiniz. Ya da belki kullanışlı ekipman parçalarını çalan bir uzay gangsteri olabilirsiniz? Tüm ganimetlerime uyacak şekilde en iyi şekilde bir nakliye gemisi olarak tanımlanabilecek bir şeyle uçuyorum.

Birçok macera beni hızla galaksideki birkaç ilginç yere götürüyor. Bir su gezegeninde bir tür dev balıkçı teçhizatı olan Neon 'a çabucak aşık oldum. Burada dünya, kaygan saç kesimleri, açgözlü dev şirketler, çete savaşları, yolsuzluk, grafiti ve tabii ki neon tabelalarla siberpunk oldu. Keşfedilecek birkaç harika macera ve gerçekten ilginç bir dünya var ve burada hayatın kendi başınıza ne kadar zor olabileceğini keşfetmenize izin vermek için ayrıntıları size vereceğim. Macera için bir başka favori de Red Mile, çünkü Hunger Games sevenler, permafrost bir gezegende yer alan bu kumarhane dünyasında kendilerini çabucak evlerinde hissedecekler.

Bu bir reklamdır:

Şimdiye kadarki kişisel favorim Akila. Bu en iyi uzaydaki vahşi batı olarak tanımlanabilir. Bu şehrin kurucuları, geleneklerine muhafazakar bir şekilde bağlı kalan eski dünyalılardır, böylece bir bilim kurgu güney kasabasının oldukça doğal bir uzantısını yaratırlar. Buna ek olarak, burada yaşayan insanlar Dünya eserlerine çok düşkündür ve bu da kendi içinde bir tür garip nostaljik rahatlık yaratır.

Tabii ki, bu kesinlikle devasa maceranın okyanusunda sadece bir damla. "Kendi eğlencenizi yaratma" kavramının aslında doğru olduğu yüzlerce saatlik maceradan bahsediyoruz. İyi bir hammadde akışı elde etmek için bir sürü ileri karakol inşa etme fikrinden hoşlanıyorsanız, belki uzay gemileri satın almak/satmak, elinize geçen her şeyi çalmak veya başarısız kolonizasyon girişimlerinden sonra terk edilmiş uzay üslerini keşfetmek ve yağmalamak - tam da bunu yapacaksınız. Hiçbir noktada Starfield sizi belirli bir şekilde oynatmaya çalışmaz, sadece seçeneklerin mevcut olduğunu size bildirir. Daha sonra tamamen farklı bir şey yapmak istiyorsanız, bu size kalmış.

Ayrıca Starfield seviye sisteminin gerçekten zekice olduğunu düşünüyorum. Temel olarak, yenilerine erişmek için bir şeylerin kilidini açtığınız bir dizi kategoride bir dizi beceri ağacı olsa da, karışıma bir bükülme atıldı. Örneğin, bir özelliğin kilidini açmak istiyorsanız (kişisel favorim Persuasion gibi), devam etmeden ve tekrar seviye atlamadan önce onu içeren bir mücadeleyi tamamlamanız gerekir. Bu, neredeyse otomatik olarak karakterinize uygun belirli bir şekilde oynamanızı sağlar.

Ayrıca, hala çok takdir ettiğim biraz daha küçük bir şeyi vurgulamak istiyorum. Son yıllarda, oyun geliştiricilerin konsollar için oyun menülerinde fare işaretçilerini kullanmaları giderek yaygınlaştı. Ancak bir fare işaretçisini analog bir çubukla kontrol etmek zayıf bir çözümdür ve öyle olmaya devam etmektedir. Neyse ki, Bethesda kendi başına bir şeye yatırım yapmayı seçti ve yukarıda belirtilen seviyelendirme dışında, menüler bir kontrolör için uyarlandı, bu da onları son derece hızlı hale getiriyor. Bu, öğeleri favorilere ekleyerek daha da hızlandırıldı, böylece D-pad'de belirli sayıda tıklayarak onlara hızlı bir şekilde erişebiliyorum. Çok, çok yararlı ve umarım daha fazla geliştirici aynı şeyi yapar, böylece bir denetleyici ile oynayan bizler imleç kullanmak zorunda kalmayız.

Tahmin edebileceğiniz gibi, yine akıllıca tasarlanmış Starfield ile son derece memnunum. Her zaman en azından bir şekilde gerçekliğe dayandığını hissettiren bir bilim kurgu, bu da ona oldukça benzersiz bir his veriyor. Farklı gezegenleri ziyaret etmek de destansı çünkü o kadar iyi yapılmışlar ki aslında gerçek dünyalar gibi hissediyorlar. Bazı insanların, bazı gezegenlerin hikaye için önemli olmadığı ve evreni daha fazla görmek isteyenler için daha fazla dolgu maddesi olduğu konusunda önceden endişelendiğini biliyorum. Ama Starfield 'deki diğer her şey gibi, eğlenceli bir şey bulamazsanız, bırakın. Bir gezegeni ziyaret etmekten ve alternatif bir dünyanın neye benzeyebileceğini görmekten (ve belki bazı yaşam formlarını taramaktan ve mineraller bulmaktan) hoşlanmıyorsanız, o zaman başka bir yere gidin.

Maksimum puan, o zaman? Hayır, Starfield 'ye sekizden çok on vermeye çok daha yakın olsam da, maksimum puanı vermemi engelleyen birkaç yön var. Biri teknik yönüdür. Daha önce Xbox Series S/X için Starfield 'nin saniyede 60 yerine 30 kare hızında çalıştığına dair bazı konuşmalar vardı. Hiç şüphe yok ki ikincisini tercih ederdim, ancak sabit bir 30, şimdiye kadar oynadığım herhangi bir Bethesda oyunundan daha iyi ve benim için hiçbir zaman önemli olmadı. Tek oyunculu ve bir rol yapma oyunu, 60 FPS ile Call of Duty kadar önemli değil. Ama ne yazık ki, 30 sabit değil ve birkaç kez kare hızı düşündüğümden daha fazla kekeledi.

İkinci sorun da teknik niteliktedir. Bethesda, bunun şimdiye kadarki teknik olarak en gelişmiş ve hatasız oyun olduğunu söyledi. Ve onlara katılıyorum. Ama dürüst olalım, bu çok yüksek bir bar değil. Starfield bazı hatalar var. Yaklaşık 50 saat içinde "sadece" iki kaza geçirmiş olsam da, tamamlanması zor bir görev, havada sıkışıp kalan düşmanlar ve döngüye giren ve içinden çıkamadığım diyaloglar gibi şeyler de yaşadım. Böyle bir oyunda belirli miktarda hatayı kabul ediyorum (hiçbir zaman tamamen hatasız bir AAA oyunu oynamadım) ve kesinlikle çok fazla hata yok - ama ne yazık ki maksimum puanımızı vermek istediğim şey benden daha fazla.

Bununla birlikte, dokuz kesinlikle mükemmeldir. Bu, aldığımdan beri neredeyse her saat oynadığım gerçek bir başyapıt. İş gerektirdiği için değil, istediğim için. Ve şimdi inceleme yazıldığına göre yine aynı şeyi hissediyorum, parmaklarım daha fazla gezegen, gizemli dünya keşfetmek ve Xenomorph, ET ve Alf'i kıyaslandığında bayat ve sıkıcı gösteren uzaylıları kontrol etmek için kaşınıyor.

Bu kadar büyük miktarda içerik sunan, ancak aynı zamanda bunu kaliteyle destekleyen birkaç oyun var. The Elder Scrolls V: Skyrim ve Fallout 4 gibi zamansız klasikler, kıyaslandığında düpedüz sınırlı hissettirir, ancak her köşede bekleyen o harika macera duygusunu paylaşır. Bunu kaçırmak istemediğini söylediğimde bana güven.

09 Gamereactor Turkey
9 / 10
+
So much to do. Great battles. Excellent exploration. Very varied. Great graphics. Entertaining space travel. Well-written dialogue. Easy-to-use menus.
-
Inconsistent frame rate. Some bugs.
overall score
ağ puanımız. Seninki kaç? Ağ puanı, ülke puanlarının ortalamasıdır.

İlgili metinler

0
Starfield Score

Starfield

INCELEME. Yazan: Jonas Mäki

Bethesda'nın 25 yılı aşkın bir süredir ilk yepyeni oyun serisinde nihayet uzayı keşfetme zamanı. Uzay macerasının vaadini yerine getirip getirmediğini kontrol ediyoruz...Sonraki içerik yükleniyor