Türkçe
Gamereactor
haberler
Civilization VII

Ukraynalı girişimci, Ukrayna'nın Civilization VII 'de oynanabilir olması gerektiğini düşünüyor

Oyunlarda Rusya'nın temsil ettiği şeylerin çoğu aslında Ukrayna kültürü ve tarihidir.

HQ

Birkaç gün önce Summer Game Fest sırasında, gelecek yıl piyasaya sürülecek olan Civilization VII duyuruldu. Altıncı bölüm 2016'da piyasaya sürüldüğü için dokuz yıl içinde serideki ilk normal oyun olacak.

Ukraynalı girişimci Yaroslav Azhnyuk, Kyiv Independent için kaleme aldığı bir görüş yazısında, Civilization VI'nın yedinci oyun için düzeltilmesini umduğu bir dizi kusura dikkat çekiyor ve Ukrayna'nın bu sefer kendi medeniyeti olmasını dilediğini yazıyor:

"Polonya, Rusya, Macaristan, Gürcistan ve hatta İskit gibi tarihi varlıklar olarak oynayabilirsiniz. Ukrayna'nın önemli tarihsel etkisi göz önüne alındığında bu kafa karıştırıcı."

Azhnyuk, oyundaki birkaç tipik Ukraynalı unsurun bunun yerine Rus olarak tasvir edildiğini belirtiyor ve "oyun içi Rus uygarlığının, benzersiz birimi Kazak atlı savaşçıları ve benzersiz binası Lavra kilisesi de dahil olmak üzere Ukrayna kültürel unsurlarını kendine mal ettiğini" belirtiyor.

Buna ek olarak, Kiev'in Rusça yazılışı uzun zamandan beri dünya medyası tarafından Ukrayna Kiev'i lehine terk edildi. Ukrayna'nın Rusya'dan yüzyıllar daha eski olduğu, 50 milyonluk bir ulus olduğu ve oyunda Rus olarak tasvir edilenin Rus bile olmadığı göz önüne alındığında, Azhnyuk şu sonuca varıyor:

"Bu parçayla, Firaxis ve 2K Games'teki çalışkan ekiplerin Ukrayna'yı "Civilization VII "a eklemek için işbirliği yapmalarını alçakgönüllülükle rica ediyorum. Katkıda bulunmak isteyen oyuncular, tarihçiler, sanatçılar ve hatta diplomatlar ve politikacılardan oluşan tutkulu bir topluluk var. Mevcut küresel olaylar ve Ukrayna'ya artan ilgi göz önüne alındığında, bu sadece akıllıca bir iş kararı değil, aynı zamanda dünya çapındaki insanları, genellikle hafife alınan ve yeterince incelenmeyen zengin bir bin yıllık geçmişe sahip 50 milyonluk güçlü bir Avrupa ülkesi hakkında eğitmek için bir fırsat."

Sizce Ukrayna, Rusya'nın yapması yerine Civilization VII 'de oynanabilir bir milliyet olmalı ve kendi tarihini temsil etmeli mi?

İlgili metinlerSonraki içerik yükleniyor